Hodiny tikají?

Minulý týden jsem byla pozvána na přednášku Stop neplodnosti. Upřímně, trochu mne to téma zarazilo. Už mi bylo třicet, děti nechci. Dobře, možná tak za pět let... a to už možná bude pozdě. Vím to. Jen miluji svůj život - nejde tak o kariéru (co je vlastně kariéra? brát 80tis. a být zaměstnancem nebo 800tis. a řídit svou firmu??), prostě miluji to jak je to teď. Miluji, že mám čas jen pro sebe, starám se jen o sebe, mé rozhodnutí ovlivňují jen mne, stíhám díky tomu milión věcí a s dítětem bych nestihla ani pětinu. Jsem prostě sobec. Přítel tomu říká moderní hedonista. Děti bych klidně mít mohla - jsem zdravá, já ani přítel nemáme půjčky, hypotéky, máme kde bydlet, moji rodiče jsou velmi aktivní, takže by i pohlídali. Ale JÁ prostě nechci. Jasně, dá se to řešit jeslemi, chůvami, kroužky po škole, ale proč mít děti, když je bude vychovávat někdo jiný, jen protože matka upřednostňuje sebe? To nechci. Naštěstí mám mladšího přítele, takže, jak on říká, naše životní osy se protnou - já budu mít poslední šanci mít děti a on ty děti už bude chtít:) 

Jenže takhle jednoduché to není! Tam někde v hlavě je ten červík a hlodá... Všichni víme, že nám pak můžou pomoci "s umělým oplodněním", ale možná by bylo fajn tomu předejít něž dojde k tomuto poslednímu kroku... Jasně bylo by super mít děti po výšce někdy po 25. roku, jenže to třeba není ten správný partner - jako to bylo u mě. Takže co teď? Je tady možnost si nechat vzít krev a zjistit si svou ovariální rezervu - laicky řečeno: kolik mi zbývá vajíček ve vaječnících. No a pak si je, když jich bude málo, nechat zmrazit. To se nazývá social freezing. Jde zmrazit i embrya, kde je větší šance, že po rozmrznutí budou k použití na rozdíl od rozmrazených vajíček. Jenže tam je problém s tím, že k rozmrazení a tedy k použití musí dát souhlas i partner, který v době zmražení, "oplodnil" vajíčko:)Já vím, zní to strašlivě sci-fi, jenže všechny tyto úšklebky a ťukání si na čelo se rozplynou v momentě, kdy vám sexuální život řídí ovulace ženy a ne vášeň a nebo sedíte se slzami na klinice asistované reprodukce a dali byste všechny kariéry, domy, bankovní účty, cestování... za to, držet uzlíček s miminkem. 

Je skvělé, že se věda posunula a že lidé nemusí, jako jedinou možnost, využít umělé oplodnění, ale že na to můžeme myslet i během let, když odsouváme rodičovství a můžeme si vyšetřit a pak třeba i zamrazit naše pohlavní buňky. Já si každopádně jdu nechat zjistit svou ovariální rezervu, je to investice do zdraví! 


„Mira plodnosti CR 2003“ od Zrsch3 na projektu Wikipedie 


Trocha faktů:
- při ovulaci je jen 25% šance, že žena otěhotní. (že se to podaří a narodí se dítě je opravdu zázrak!)
- 20% párů trápí neplodnost
- ve 40 % případů je za problémy s početím zodpovědný muž, ve 40 % žena. U zbývajících 20 % případů se jedná o kombinaci faktorů u obou partnerů.

www.stopneplodnosti.cz
www.repromeda.cz

Jitka

Žádné komentáře:

Okomentovat