Ruce na prsa! A to nejen v říjnu ;)


                                 
"A na preventivním vyšetření prsou a na mamografu jste už byla? Absolvovala jste sono prsou? Věk už na to máte!" To mi řekl můj doktor celkem nedávno. Eh? Jak jako věk? Mých úžasných třicet? 
To je pořád mládí, ne? Na mamograf se chodí přece až od čtyřiceti, ne? A prsa mě nebolej, ani jsem si nevšimla žádné změny. Bulku rozhodně nemám… A navíc, doma je mi pravidelně dopřáváno takové to domácí vyšetření;) A mimo to, věděli jste, že až 30 % nálezů najdou svým partnerkám právě muži?

Samovyšetření, to je taky kapitola sama pro sebe. Přiznám se, neprovádím ho každý měsíc. Jen když si vzpomenu. Ale stále lepší než vůbec. Můžete si stáhnout aplikaci, která vám připomene, že je čas na samovyšetření. V bývalé práci jsme měli před dvěma lety přednášku (hrozné slovo), no spíš takový fajn sedánek od neziskovky Ruce na prsa a od té doby vím, jak na to (https://www.rucenaprsa.cz/jak-se-vysetrit). 

Zpátky ale k doporučení lékařů. Tak na sono jsem objednaná a trochu se bojím, co když tam něco najdou? Co bude potom? Nejhorší je, že znám spoustu holek, jejichž matky prošly tou strašnou diagnózou. Věta: „Máte rakovinu prsu!“ mě děsí ze spaní! Dokonce mám jednu kamarádku, která ztratila maminku, protože ta svůj boj s rakovinou prohrála... Nejhorší jsou čísla. Každý rok se diagnózu rakoviny prsu dozví 7 000 žen.

Zdroj: womens.competitor.com
Jirka Homoláč,v cíli pražského půlmaratonu,
ukazuje symbol AKTIV. Zdroj: www.sport.cz
No, a jelikož je můj život pevně spjatý s během, tak určitě není náhoda, že Adidas má běžeckou kolekci jménem AKTIV:). AKTIV against Cancer. Část výtěžku z prodeje těchto produktů jde na podporu boje s rakovinou prsu. Proč Adidas a rakovina prsu? Grete Waitz byla ambasadorkou Adidas Running v USA a skrz svou běžeckou kariéru se vyrovnávala a zároveň bojovala se svou nemocí. Právě běh jí dodával kuráž v tom nerovném boji, který nehodlala vzdát. A zároveň se díky běhu stala i inspirací pro ostatní nemocné ženy. Proto i jedny běžecké boty nesou její jméno, tedy Grete (Grete Boost). Vždycky, když je v obchodě vidím, vzpomenu si na její odkaz a celou myšlenku AKTIV. Myslím, že to je přesně to, co tento projekt má vystihovat a plní se to! Tak i vy, až si budete kupovat nový běžecký outfit, sáhněte po kolekci AKTIV. 

Ještě pár praktických informací, na webu www.rucenaprsa.cz je seznam pracovišť, kde sono provádějí. Můžete mít žádanku od lékaře -  v tom případě neplatíte za vyšetření, nebo tak jako já, jdete bez žádanky a zaplatíte směšných 350 Kč. Investice do zdraví je přece to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, nemyslíte? 

Holky a ženy, buďte aktivní a starejte se o své zdraví! C><


#rucenaprsa #aktivagainstcancer #ruzovyrijen #pinkoctober

Jitka


...ochutnávka z přehlídky Módní čaje o páté


Žádné komentáře:

Okomentovat